Zástera – 5. časť seriálu Šijeme kroj

Ak ste si podľa našich návodov ušili cudničku, spodničku aj sukňu, môžeme pokračovať ďalej. Zástera… tiež záscera, fertucha/fertuška, fjertucha, šata, šurc/šorc, zápona, fartucha, príponka, futa, sakáčka, niekde aj kuchara a mnoho ďalších názvov má. Vo všedný deň chránila sukňu pred ušpinením a poškodením pri dennej práci doma, na poli, v hospodárstve alebo dielni. Tieto zástery boli zväčša jednoducho zdobené a z materiálov, ktoré sa ľahko udržiavali. Bohato zdobené zástery – vyšívané, so strapcami, čipkami, stuhami, plisované, skladané sa používali počas sviatočných dní a mohli plniť okrem ozdobnej funkcie aj „označovaciu“ – napr. niektoré typy záster si žena mohla obliecť len na svadbu, krst dieťaťa a pod. V minulosti nosili zástery aj muži, z rovnakého dôvodu ako ženy – aby si chránili odev pod ňou.  Mužské zástery sa nosili skôr v poľnohospodárskych častiach západného a južného Slovenska (Záhorie, Hont, Podpoľanie…). Na všedný deň boli jednoduché, bez zdobenia. Na sviatky a nedeľu boli zdobené a vyšívané veľmi bohato, farebne, hlavne na Podpoľaní.

Najprv si zistíme, aká zástera sa hodí k sukni/kroju, ktoré už máme, pátrame podľa regiónov priamo v konkrétnej (rodnej) dedine alebo pozrieme encyklopédie napr. Encyklopédiu ÚĽUVu. Podľa toho si zadovážime vhodnú látku. Najčastejšie sa používalo plátno: bavlnené, konopné, ľanové, ale v rôznych oblastiach aj glot, hodváb, vapér (jemná bavlnená látka), tylanger (strojom vyšívaný biely tyl), kartún, šifón, lister, vlna, modrotlač, damašek, etamín, perkál, mul, mušelín, záclonovina, kašmír, batist, satén a rôzne iné.

A koľko látky potrebujeme? V starších knihách sa často uvádza napr. „zošitá z dvoch pôl plátna“. Pola je šírka krosien, na ktorých sa tkalo domáce plátno. Zvyčajne to býva 70 cm. Takže potrebujeme obdĺžnik: šírku látky podľa regiónu, dĺžka zástery je zvyčajne rovnaká, ako dĺžka sukne.

1. Vystrihneme z látky obdĺžnik tých správnych rozmerov, a ak je to potrebné, pustíme sa do vyšívania, prišívania stúh, čipiek, strapcov a pod.

2. Vytvoríme riasenie/sklady na hornom okraji. Niektoré zástery sú len jednoducho nariasené na šírku predného dielu sukne (30 – 60 cm), na iných treba presne vymerať sklady, aj ich zašiť.

postup_zastera_1

3. Zo stuhy (niekde býva aj vyšívaná, inde saténová alebo taftová, príp. obyčajná bavlnená keprovka) odstrihneme asi 3 m na pásec, priložíme na zadnú stranu zástery a prišijeme na nazberanú časť. Prehneme na lícovú stranu zástery, aby sme schovali nazberaný okraj zástery, a znova prešijeme. Konce stúh začistíme – väčšinou zahneme a prišijeme, niekde môžu byť strapce, taftové/saténové opálime nad sviečkou. A je to hotové!

postup_zastera_3-4

Rôzne slovenské zástery

Pridaj komentár