Nažehľovacie fólie

Základom každej nažehľovačky je polyuretánová (PU) fólia, ktorá môže byť rôznej hrúbky, s rôznymi prímesami alebo povrchovými úpravami. Vplyvom tepla a tlaku sa fólia prilepí na textil. Najznámejšími výrobcami fólií sú firmy Siser, Stahls´ a Chemica.

Galéria fólií – po kliknutí sa obrázok zväčší.

Hladká fólia je tenká 90 – 100 mikrónov a vyrába sa v širokej palete farieb. Aj keď je fólia tenká, má vysokú kryciu schopnosť a podklad cez ňu nepresvitá. Je dostatočne ohybná a pružná, nevytvára na tričku „dosku“, ale prispôsobí sa tvaru postavy.

Glitrové fólie sú veľmi efektné, trblietavé a žiarivé. Majú štruktúrovaný povrch (nie sú hladké) kvôli pridanému glitrovému prášku, ktorý tvoria drobné polyesterové a hliníkové čiastočky v rôznych farbách. Fólie sú 4x hrubšie ako hladké, ale stále dostatočne tenké, aby boli ohybné. Sú málo pružné, pri silnom naťahovaní hrozí ich pretrhnutie.

Zamatové fólie sú mäkké, so zamatovou textúrou. Povrch tvorí hustý koberček vlákien väčšinou z viskózy, preto môže mať fólia hrúbku až 400 mikrónov. Podobne ako glitrová fólia, aj zamatová fólia je hrubšia, málo pružná a pri silnom naťahovaní hrozí jej pretrhnutie.

Fólie Sparkle a Metallic s kovovým, holografickým, trblietavým alebo zrkadlovým efektom sú hladké a veľmi lesklé. Sú ohybné ako obyčajné hladké fólie, ale pružnosť je oveľa nižšia.

Reflexná fólia odráža svetlo a spĺňa normu EN ISO 20471 vyžadovanú na použitie ako reflexný prvok na pracovných a športových odevoch. Jej farba je striebornošedá. Kvôli reflexnej látke je menej pružná ako hladká fólia.

Carbon je fólia s geometrickou štruktúrou imitujúcou uhlíkové vlákna v čiernej farbe. Je hrubšia ako hladká fólia a málo pružná.

Zrkadlová fólia je metalická hladká fólia, ktorá si aj po nažehlení zachováva zrkadlový efekt. Je pomerne tenká a pružná.